Naše suroviny

Naše suroviny

Sme presvedčení o tom, že všetko potrebné pre výrobu špičkových kozmetických prípravkov možno nájsť v prírode.

Prírodné suroviny pre výrobky Weledy sú spracovávané sofistikovanými a citlivými výrobnými postupmi tak, aby mohli jednotlivé substancie a účinné látky plne rozvinúť svoj charakter. Výsledné produkty majú hlboký a komplexný účinok a ich používanie prináša mimoriadny pocit celkovej harmónie.

Pozrite sa na kľúčové rastliny, ktoré využívame na výrobu našich prípravkov. Sú starostlivo vybrané k tomu, aby jemne a účinne podporovali samoliečebné sily vášho organizmu - v súlade s človekom aj prírodou.

Trvácna bylina so žltými kvetmi, ktorá rastie najmä na lúkach v podhorí a v horách. Na liečebné účely sa oddávna používa tinktúra z jej kvetov. Prípravky s touto tinktúrou liečia veľmi dobre pri vonkajšej aplikácii pomliaždeniny, krvné podliatiny, možno ich úspešne použiť aj pri poranení kĺbov (podvrtnutie, vyvrtnutie). Pri použití vo forme masážneho oleja pomáha arnika prehrievať stuhnuté a unavené svaly a tým napomáha ich relaxácii.

U nás v strednej Európe bežný strom s bielou kôrou, ktorý rastie ako pionierska drevina na nehostinných miestach. Vďaka svojej odolnosti a nenáročnosti rastie aj vo veľmi nepriaznivých podmienkach na severe alebo vo vysokej nadmorskej výške. Z jej listov sa získava extrakt, ktorý povzbudzuje metabolizmus a má tak na organizmus výrazné čistiace a detoxikačné účinky. Brezový extrakt, ktorý Weleda používa vo svojich prípravkoch, pochádza z Českej republiky z oblasti Novohradských hor.

Citróny sú plodom citrónovníka - stromu rastúceho predovšetkým v Stredomorí. Vyznačujú sa výrazne osviežujúcou vôňou. Táto vôňa je koncentrovaná v éterických olejoch v šupke citrónu. Citrónový olej má na pokožku tonizujúci účinok. Zároveň má aj čistiaci a dezinfikujúci účinok. Weleda využíva všetky tieto vlastnosti v mnohých kozmetických produktoch.

Je plodom granátovníka obyčajného, stromu rastúceho v subtropickom pásme, ktorý je umelo pestovaný už tisíce rokov. V staroveku boli granátové jablká obľúbené a veľmi cenené ako elixír zdravia a krásy. Granátové jablko sa skladá z tvrdej šupky, pod ktorou sa nachádzajú stovky semien, z ktorých každé je obklopené sladkým šťavnatým obalom. Granátové jablká obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. Olej, ktorý sa lisuje zo semien jablka pôsobí ako prírodný antioxidant, intenzívne regeneruje pokožku a stimuluje obnovu buniek.

Kosatec (Iris germanica) je odolná rastlina, ktorá sa skladá zo silného koreňového systému a výrazných kvetov, zvyčajne fialovej farby. Má jedinečnú schopnosť prispôsobiť sa extrémnym podmienkam prostredia - prežiť v púšti i v bažine. Skladá sa zo špeciálnych vrstiev, ktoré ho chránia pred vysúšaním a každý list má svoju vlastnú mikroklímu. Extrakt z podzemku stimuluje aktívne vrstvy ľudskej pokožky a prenáša hydratáciu a rovnováhu do jej vonkajších vrstiev. Vďaka jeho pôsobeniu je pokožka jemnejšia, vláčnejšia a vyzerá zdravšie.

Liečivá rastlina z čeľade hluchavkovitých s charakteristickou vôňou. Pre svoj rast potrebuje dostatok slnka, je rozsiahlo pestovaná napríklad v Provence vo Francúzsku. Vonný levanduľový olej pochádza z drobných fialových kvetov rastliny. Levanduľa je oddávna používaná v aromaterapii, ako prísada do kúpeľov aj v kozmetike. Má upokojujúce účinky na nervovú sústavu, používa sa pri bolestiach hlavy, nespavosti a nervozite.

Mandľa je jadrom kôstky mandle obyčajnej - stromu rastúceho v subtropických oblastiach. Z mandlí sa lisuje veľmi jemný olej, ktorý je takmer bez farby a bez zápachu. Olej je mimoriadne dobre znášaný aj veľmi citlivou pokožkou a veľmi dobre sa vstrebáva. Vďaka vysokému obsahu esenciálnych mastných kyselín chráni pokožku pred vysúšaním a zlepšuje jej ochrannú funkciu.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je jednoročná liečivá rastlina, ktorá sa u nás užívala v ľudovom liečiteľstve od pradávna. Jeho priaznivé terapeutické účinky sú výsledkom súčinnosti mnohých látok. Nechtík obsahuje silicu, saponíny, flavonoidy, horčinu, slizovité látky, kyselinu salicylovú, vitamín C a polyacetylenové zlúčeniny. V kozmetike je nechtík súčasťou radu prípravkov, pretože zjemňuje, zvláčňuje a posilňuje pokožku. Dokáže upokojiť podráždenú a ekzematickú pokožku a účinne ju chráni pred baktériami. Dojčatám pomáha na zapareniny a teenagerom na akné. Nechtík, ktorý Weleda vo svojich produktoch používa, pochádza z biodynamických záhrad Weleda v nemeckom Schwäbisch Gmündu. 

Ovos má posilňujúce účinky, blahodarne pôsobí na nervovú sústavu a tlmí zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Znižuje krvný tlak, priaznivo pôsobí pri niektorých chorobách srdca. Ovos má výnimočné výživné vlastnosti a schopnosť podporovať štruktúru vlasov. Pestovanie ovsa je v Európe známe už od doby bronzovej a v stredoveku bol dokonca najrozšírenejšou poľnou plodinou.

Upokojuje pokožku, zmierňuje svrbenie, udržuje kožu hydratovanú a halí ju do upokojujúceho obalu. Sila a účinnosť tejto rastliny spočíva v jeho slize - látke, ktorá sa tvorí vo všetkých častiach rastliny, najmä v koreňoch. Weleda ho používa vo forme vodno-alkoholického extraktu zo sušených koreňov.

Významný zdroj kremíka, ktorý zabezpečuje zdravé vlasy, kožu, nechty. Ideálne absorbuje svetlo, vzduch a teplo. Proso je chránené pred nepriaznivými podmienkami šupkou, ktorá tvorí ochrannú vrstvu oxidu kremičitého, to dodáva prosu výnimočnú ochrannú funkciu. Proso je jednou z najstarších obilnín a podobne ako pohánka bolo významnou súčasťou jedálnička našich predkov.

Vyvažujúca schopnosť oleja z pšeničných klíčkov obnovuje a regeneruje normálne funkcie zdravej pokožky. Výťažky z oleja z pšeničných klíčkov ošetrujú pokožku odlupujúcu sa v šupinkách a lupiny bez podráždenia. Pšenica je rozhodujúcim zdrojom energie, sacharidov a rastlinných bielkovín, ako aj významným dodávateľom niektorých minerálnych látok (vápnik, železo, fosfor) a vitamínov skupiny B, predovšetkým tiamínu.

Pupalka dvojročná, ktorú Weleda zvolila za kľúčovú rastlinu v starostlivosti o zrelú pleť, využívali už starí indiáni v Severnej Amerike. Do Európy sa dostala pred 400 rokmi a spočiatku bola pestovaná na kulinárske účely. Pupalka je tiež obzvlášť vhodná na starostlivosť o pokožku, ktorá stráca schopnosť regenerácie.

RAKYTNÍK je pionierska drevina a rastie takmer kdekoľvek. Vyžaduje predovšetkým dostatok svetla. Je to ker so zelenošedými lístkami a jeho plodom sú oranžovočervené jedlé bobule. Práve tieto bobule sú zdrojom cenného rakytníkového oleja, ktorý Weleda používa do množstva svojich kozmetických prípravkov. Olej obsahuje veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, karotenoidov a vitamínu E. Šťava z rakytníka, z ktorej Weleda vyrába doplnky stravy, obsahuje vysoké množstvo prírodného vitamínu C, ktorý je výbornou prevenciou chrípky a prechladnutia.

Andskí indiáni odnepamäti používajú koreň kramérie trojtyčinkovej pri zápaloch ústnej dutiny. Mohutný koreň tejto rastliny pochádzajúcej z Peru obsahuje kondenzované katechínové triesloviny a kyselinu trieslovú. Výťažok zo sušeného koreňa má sťahujúce účinky a je obzvlášť využívaný v prípravkoch pre ústnu hygienu.

Kým šľachtené ruže "vyžarujú" svoju vitalitu a obraz harmónie do vonkajšieho sveta prostredníctvom svojej jedinečnej krásy a očarujúcej vône, divoko rastúca ruža naopak sústreďuje svoje životné sily do seba, čo vedie k vzniku cenného šípkového oleja.Vďaka svojmu vysokému obsahu polynenasýtených mastných kyselín je olej zo semien Rosa Moschata jedným z najúčinnejších ošetrujúcich olejov pre citlivú a suchú pokožku. Olej z Rosa Moschata bzvlášť ľahko preniká do pokožky, podporuje prirodzenú regeneráciu pokožky a zanecháva pokožku zamatovo hebkú.

Éterický olej zo šalvie lekárskej podporuje trávenie, pôsobí proti kŕčom, má antimikrobiálne, antiseptické a hojivé účinky, a preto je vhodný pre vonkajšie použitie v prípravkoch na starostlivosť o ústnu dutinu, v čistiacich pleťových vodách, mydlách a dezodorantoch.